5ZOBRAZENÍ

Bambusové vlákno je vysoce funkční materiál nové generace. Jeho unikátní vlastnosti z něj dělají světový fenomén. Bambus je znám především jako antibakteriální, antistatická moderní látka se schopností termoregulace. 

Bambusová vlákna se pro průmyslovou výrobu oblečení začala používat poměrně nedávno, někdy koncem dvacátého století. I když lidstvu známá byla už stovky let. Původně se využívala pro výrobu papíru, později se přidávala do lan. Bambusová vlákna jsou materiálem nové éry. Mají všechny vlastnosti důležité pro výrobu kvalitního sportovního oblečení a funkčního prádla. Mimo to se požívají jako příměsi ložního prádla nebo třeba županů a ručníků.

Vlastnosti a schopnosti Bambusových vláken

Prodyšnost

Bambusové vlákno má zvláštní členitou strukturu, která činí materiál velmi prodyšným. Materiál se nelepí na tělo, čímž velmi zvyšuje cirkulaci vzduchu.

Transport vlhkosti a schopnost termoregulace Bambusových vláken

Materiál vyrobený z přírodního bambusu dokáže rychle odvádět tělesnou vlhkost. Bambusová vlákna jsou dutá a jejich povrch tvoří mikroskopické póry. Díky rychlému transportu potu se budete cítit v suchu a pohodlí i při náročném fyzickém výkonu. Bambusová vlákna mají velkou schopnost absorpce. Nasají vlhkost a odvedou ji od pokožky na povrch materiálu.

Bambusová vlákna dokážou odvádět vlhkost až čtyřikrát lépe než bavlna.

U výroby sportovního oblečenísportovního oblečení je velký důraz kladen na termoregulaci. I tady Bambusová vlákna hrají prim. V horkém letním období se bambus stává chladivým. Jeho teplota je o dva až tři stupně nižší než teplota bavlny. Chladivý efekt Bambusových vláken oceníte především při náročných sportovních aktivitách.

Naopak v zimě Vás oblečení z Bambusových vláken příjemně zahřeje. Materiál odráží teplo směrem k pokožce, takže pomáhá udržet přirozenou tepelnou rovnováhu organismu.

Bambusová vlákna a UV záření

To stále ještě není všechno. Bambusová vlákna jsou schopna pohltit až devadesát procent škodlivého UV záření. Vybrat si ale musíte oblečení z opravdu kvalitního materiálu. 

Jemnost, hebkost a nemačkavost

Výrobky z Bambusových vláken jsou vhodné i pro osoby s citlivou kůží. Materiál je velmi jemný a hebký. Díky kulatému průřezu vlákna nedráždí pokožku. Oblečení z Bambusových vláken vyniká nemačkavostí.

Při zpracování Bambusových vláken se používá minimum chemických látek, takže hotové výrobky jsou vhodné i pro alergiky a citlivější osoby.

Pevná a odolná Bambusová vlákna

Bambusová vlákna jsou velmi pevná a odolná. Bez obav můžete bambusové výrobky prát na třicet až čtyřicet stupňů. Bambus najdeme většinou v kombinaci s bavlnou, polyamidem, vlnou nebo elastenem.  

Bambusová vlákna jsou navíc antistatická a antibakteriální

Bambusové výrobky jsou antistatické. Při oblékání se nelepí na tělo ani nejiskří.

Velkým plusem Bambusových vláken je jejich antibakteriální složka. Bambus obsahuje tzv. "bamboo kun", přírodní látku zvyšující odolnost materiálu vůči bakteriím, plísním, houbám a kvasinkám. Bambusová vlákna zabraňují množení těchto potvůrek a eliminují jejich množství. Díky tomu zabraňují vzniku nepříjemného zápachu potu. 

Bambus a planeta Země

A teď něco pro Ty, kterým záleží na zdraví naší planety. Bambus patří mezi rychle obnovitelné zdroje. Některé druhy jsou schopny vyrůst i o desítky centimetrů denně. Pěstovaný bambus se obvykle nezavlažuje. "Bamboo kun" pomáhá rostlinkám v boji se škůdci a nemocemi. Při pěstování bambusu není potřeba používat hnojiva ani pesticidy, které zamořují přírodu. Bambus přirozeně zpevňuje půdu a snižuje její kontaminaci dusíkatými látkami. Rostliny na sebe velmi silně vážou oxid uhličitý. Brání tak další tvorbě skleníkového efektu.

Pokud se rozhodnete koupit si nějaký kousek s příměsí bambusu, jistě neprohloupíte. Bambusová vlákna jsou ideální pro výrobu sportovního oblečení, funkčního spodního prádla i řady dalších produktů.