203ZOBRAZENÍ

Co způsobuje virus ve Wuhan?

Je to nový koronavirus - tedy člen rodiny koronavirů, s nímž se nikdy předtím nikdo nesetkal. Stejně jako jiné koronaviry pochází ze zvířat. Mnoho infikovaných buď pracovalo nebo často nakupovalo na velkoobchodním trhu s mořskými plody Huanan v centru čínského města, které také prodávalo živá a čerstvě usmrcená zvířata. Nové a znepokojivé viry obvykle pocházejí ze zvířecích hostitelů. Ebola a chřipka jsou příklady.

Jaké koronaviry známe?

Těžký akutní respirační syndrom (Sars) a respirační syndrom Středního východu (Mers) jsou způsobeny koronaviry, které pocházejí ze zvířat. V roce 2002 se Sars rozšířil prakticky nekontrolovaně do 37 zemí, což způsobilo paniku na celém světě, nakažení více než 8 000 lidí a zabití více než 750 lidí. Zdá se, že Mers je méně snadno předán z člověka na člověka, ale má větší smrtelnost a zabije 35% z přibližně 2 500 lidí. kteří byli infikováni.

Jaké jsou příznaky způsobené koronavirem z Wuhan?

Virus způsobuje pneumonii . O těch, kteří onemocněli, se uvádí, že trpí kašlem, horečkou a dýchacími potížemi. Ve vážných případech může dojít k selhání orgánů. Protože se jedná o virovou pneumonii, nejsou antibiotika k ničemu. Antivirová léčiva, která máme proti chřipce, nebudou fungovat. Pokud jsou lidé přijati do nemocnice, mohou získat podporu pro své plíce a další orgány, jakož i tekutiny. Zotavení bude záviset na síle jejich imunitního systému. O mnoha z těch, kteří zemřeli, je známo, že již mají špatné zdraví.

Je virus přenášen z jedné osoby na druhou?

Přenos z člověka na člověka potvrdila čínská národní komise pro zdraví. K 27. lednu čínské orgány uznaly více než 2700 případů a 56 úmrtí. V uplynulém týdnu se počet potvrzených infekcí více než ztrojnásobil a objevily se případy ve 13 provinciích, jakož i v obcích Peking, Šanghaj, Chongqing a Tianjin. Virus byl také potvrzen mimo Čínu, v Hongkongu, Macau, Japonsku, Nepálu, Singapuru, Jižní Koreji, Tchaj-wanu, Thajsku, USA a Vietnamu. Ve Spojeném království v současné době nebyly potvrzeny žádné případy, přičemž více než 70 lidí bylo na virus testováno jako negativních. Skutečný počet, který se nakazil virem, by mohl být mnohem vyšší, protože lidé s mírnými příznaky nemuseli být detekováni. Modelování odborníky WHO v Imperial College London naznačuje, že by mohlo být až 100 000 případů, s nejistotou by se čísla mohla pohybovat mezi 30 000 a 200 000.

Jak se obávají odborníci?

Obavy, že by se koronavirus mohl šířit během týdenních lunárních novoročních svátků, které začínají 24. ledna, kdy miliony čínských cestují domů na oslavu, ale slavnosti byly z velké části zrušeny a Wuhan a další čínská města jsou v uzamčení. V současné době se zdá, že lidé se špatným zdravotním stavem jsou ohroženi, jak je tomu u chřipky. Klíčovým problémem je rozsah závažnosti příznaků - zdá se, že někteří lidé trpí pouze mírným onemocněním, zatímco jiní vážně onemocní. To ztěžuje stanovení skutečných infikovaných čísel a rozsahu přenosu mezi lidmi. Úřady se však budou snažit zastavit šíření a budou mít obavy, že se virus stane silnějším, než se dosud zdá.

V jakém okamžiku byste měli jít k lékaři, pokud máte kašel, řekněme?

Pokud jste nedávno necestovali do Číny nebo jste nebyli v kontaktu s někým infikovaným virem, měli byste léčit kašel nebo nachlazení jako obvykle. NHS radí, že  obecně není nutné navštívit lékaře kvůli kašli.., pokud neni trvalý, nebo nemáte další příznaky, jako je bolest na hrudi, potíže s dýcháním.

Proč je koronavirus horší než normální chřipka?

Zatím nevíme, jak nebezpečný je nový koronavirus - a nebudeme vědět, dokud nepřijdou další data. Osmdesát jedna úmrtí z 2 827 nahlášených případů by znamenalo 3% úmrtnost. Pravděpodobně se však jedná o nadhodnocení, protože může existovat mnohem větší skupina lidí, kteří byli nakaženi virem, ale kteří netrpěli dostatečně závažnými příznaky, aby měli důvod navštěvovat nemocnici, a proto nebyli do dat započítáni. Pro srovnání, sezónní chřipka má obvykle úmrtnost pod 1% a předpokládá se, že způsobí asi 400 000 úmrtí každý rok globálně. Sars měl úmrtnost více než 10%. Dalším klíčem neznámým, o kterém by vědci měli v nadcházejících týdnech získat jasnější představu, je nakažlivost koronaviry. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že na rozdíl od chřipky neexistuje vakcína pro nový koronavirus, což znamená, že zranitelnější obyvatele populace - starší lidé nebo lidé s již existujícími respiračními nebo imunitními problémy - se obtížněji viru ubrání. Důležité je mytí rukou a vyhýbání se velkým skupinám lidí, pokud se necítíte dobře. Jedním z rozumných kroků je získání vakcíny proti chřipce, která sníží zátěž na zdravotnictví, pokud se z ohniska změní epidemie v širším měřítku.

Měli bychom panikařit?

Ne. Šíření viru mimo Čínu je znepokojující, ale ne něco, co by se nečekalo.V případě nebezpečí Světová zdravotnická organizace vyhlásí propuknutí za stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Klíčovými otázkami jsou, jak přenosný je tento nový koronavirus mezi lidmi a jaký podíl bude vážně nemocných. Viry, které se snadno šíří, mají obvykle mírnější dopad.

Zdravotničtí pracovníci by mohli být ohroženi, pokud by nečekaně narazili na někoho s respiračními příznaky, kteří cestovali do postiženého regionu. Obecně se zdá, že koronavirus nejvíce zasahuje starší lidi, s několika případy děti.