132ZOBRAZENÍ

Středozemní moře je bezpečné, ale i přesto se tam můžete setkat s několika velmi nepříjemnými potvorami! 

Žraloci

Velcí bílí žraloci byli spatřeni u pobřeží Španělska, Itálie a Chorvatska! Poslední smrtelný útok žraloka na člověka byl ve Středozemním moři zaznamenán v roce 1989, kdy u pobřeží Španělska zabil žralok potápěče.

Jak je tedy vidět, setkání se žralokem je hodně nepravděpodobné a tak si s ním nelámejte hlavu :)

Mořští ježci

Mořští ježci jsou zde velmi rozšíření. Vypadají jako černé pingpongové míčky poseté jehlami. Nejsou nebezpeční, ale  jejich bodnutí může být bolestivé a pokud se neléčí, může způsobit infekci.

Pokud se v okolí vaší pláže vyskytují, noste boty do vody.

Jestliže na nějakého šlápnete, vyhledejte lékařskou pomoc. Bodliny se v ráně lámou a všechny je sami neodstraníte ani jehlou, ani pinzetou.

Medúza:

Ve Středozemním moři jsou nejběžnější:

  1. Mořská kopřiva
  2. Lila kousavá

Nejnebezpečnější jsou ale medúzy ”Man of war”, které se v minulých letech vyskytovaly hlavně okolo španělského pobřeží. Jejich dotyk může způsobit infarkt nebo smrtelnou alergickou reakci!

Co dělat, když vás ožehne medúza?

Chapadla odstraňte pinzetou a zasažené místo potřete octem. Nepoužívejte pitnou vodu ani zasaženou oblast netřete! Pokud se objeví nějaká vážnější reakce, ihned vyhledejte lékaře!

Tkalcovská ryba

Tkalcovské ryby se zahrabávají do písku, ze kterého vyčnívají jen jejich velmi jedovaté ostny. Šlápnutí na ně je velmi bolestivé a můžete upadnou i do šoku.

Pokud se vám to stane, ránu namočte do horké vody a vyhledejte lékařskou pomoc!

Doufám, že jsem vás nevyděsila, a užijete si krásnou a ničím nerušenou dovolenou! :)