148ZOBRAZENÍ

Nakouknout pod hladinu, alespoň na chvilku. To by chtěli mnozí. A v současnosti to je dost dobře možné – šnorchlováním. A vůbec – umíte šnorchlovat? A víte co je freediving?

Šnorchlování je, když….

Při šnorchlování ležíte na hladině moře a pozorujete s obličejem ve vodě dno a vodu pod sebou. Ano, dno, protože se šnorchluje v mělkých vodách, lagunách a zátočinách. K této zábavě potřebujete tři věci – masku, šnorchl a ploutve. Vše se dá koupit jak jednotlivě i jako set. À propos maska, ta není jen tak ledajaká. Musí to být taková, která vám zakryje i nos. Existuje totiž i maska bez krytého nosu, ale ta je vhodná jen k plavání.

Propriety ke šnorchlování

Maska ke šnorchlování vám umožňuje vidět dobře pod vodou a zároveň tvoří jakousi vzduchovou kapsu kolem vašich očí. Dobrá potápěčská maska je k mání od 500 Kč. Šnorchl je trubice připevněná k masce, kterou dýcháte s ponořenou hlavou do vody. Je dobře, když šnorchl dobře sedí v ústech. Ten lepší má i ventilky, které usnadňují vylití vody po vynoření na hladinu. Ploutve samozřejmě patří na nohy a jsou dobrou pomůckou při pohybu pod hladinou.

Proč šnorchlovat?

Je to skvělý způsob jak vcelku lehce a s minimem dovedností prozkoumávat podmořský svět. Vidíte pod vodu, dýcháte šnorchlem (který vyčnívá nad hladinu) a vznášíte se na hladině. Paráda, ne? A můžete jít i mírně hlouběji, v tom případě vyndáte šnorchl z úst a nadechnete se a ponoříte, na chvilku. Jakmile vám dochází dech, musíte k hladině.

Freediving je šnorchlování naruby

Ano, čtete dobře, je to šnorchlování naruby a trochu jinak. Oproti němu je náročnější a potřebuje přece jen trochu času na trénink. Budete se cítit jako lovci perel, kteří se potápějí najeden nádech až na dno do hloubek více než 10 metrů. Freediving je vlastně sporty disciplínou odvozenou od ponorů lovců perel. Je to soutěž, a soupeří se jak v hloubce, do níž se na jeden nádech plavci dokáží ponořit, tak i v délce, kterou uplavou pod hladinou. Freediving byl pojmenován příznačně – v překladu znamená složeninu dvou slov volné + potápění, tedy bez nějakého většího vybavení a přístrojů.

Co je k freedivingu je potřeba?

Takové „spešl“ ploutve, masku a neopren. Ploutve mohou být dlouhé a vyrobené povětšinou z laminátu či karbonu, anebo tzv. monoploutve, které jsou běžné v rychlostním plavání. Abyste s těmito ploutvemi uměli vůbec plavat, je nutný trénink. Maska je malá, pro ponor s malým objemem vzduchu. Neopren je tenčí než u klasického potápění, a také bez zipů a švů, je tudíž velmi pružný a dostatečně umožňující pohyb.

Tak co, zkusíte to? Vždyť šnorchlovat může doslova každý bez ohledu na věk. Ten zde na rozdíl od potápění není nijak omezen. Zvládne jej totiž úplně každý – od dětí, přes omladinu až po seniory.