21ZOBRAZENÍ

Mnozí příznivci zimních sportů již zcela určitě vědí, jak správně vrstvit oblečení, aby se v chladu cítili co nejlépe. Ale někteří z Vás "obyčejných lidí" třeba ještě nemáte ani ponětí, co takové vrstvy oblečení jsou! Pokud spadáte do druhé jmenované kategorie, je tento článek určený právě Vám! V našich článcích Vás postupně naučíme vše o správném funkčním oblékání.

1.  Spodní vrstva oblečení - komfort

První a zároveň tou nejspodnější vrstvou je tzv. vrstva komfortní. Je určena pro oblečení nošené přímo na těle. Z toho důvodu oblečení první vrstvy musí být z příjemného materiálu a nesmí uživatele omezovat v pohybu. Tato vrstva musí umět dobře (okamžitě) odvádět veškerou vlhkost od těla pryč, anebo v případě, že takovou vlastnost nemá, musí umět rychle uschnout.

2.  Střední vrstva oblečení – izolace

Střední neboli 2. vrstvou je tzv. vrstva izolační. Jednoduše řečeno tato vrstva slouží jako takový teplotní „nárazník“ – nepustí zimu dovnitř a udržuje tělem vyprodukované teplo. Díky propracovanému systému malých komůrek je teplo udržováno v blízkosti pokožky, zatímco nenasákavost materiálu umožňuje potu v podobě páry projít všemi vrstvami až ven. Důležité je, aby i tento materiál rychle schnul.
 

3.  Svrchní vrstva oblečení – ochrana

Poslední 3. vrstvou a zároveň neméně důležitou je tzv. vrstva ochranná. Skrývá (ochraňuje) spodní vrstvy před větrem, deštěm (nebo sněhem) a také proti drobnému mechanickému poškození. I když slouží především jako ochrana, i tak musí umožnit vlhkosti v podobě páry projít ven. Technicky náročný problém (vlhkost dovnitř ne! vlhkost ven ano!) je řešen pomocí speciálních laminací funkčních membrán, zátěrů a podlepováním perforovaných spojů látky (lepené švy).