24ZOBRAZENÍ

V prvním díle našeho miniseriálu jsme Vám přinesli základní důležité informace o vrstvení oblečení. Již víte o základních třech vrstvách pro funkční oblékání a co udělat pro to, abyste zůstali komfortně v suchu a teple za každého počasí. V tomto díle minisérie se podíváme na první vrstvu trochu blíže, vysvětlíme specifika a zásady, jak správně vybrat a na co si dát pozor.

1.  K čemu spodní vrstva slouží?

Jak jsem zmínil již v předchozím díle našeho seriálu o vrstvení oblečení - první vrstva je tou základní (v přímém kontaktu s kůží) a jednoduše řečeno slouží k poskytování co nejlepšího komfortu. Důležité je, že tato vrstva pot neabsorbuje, čímž by došlo k nechtěnému udržení vlhkosti u těla. Naopak má za hlavní úkol odvádět pot od povrchu těla – odsávat a následně i větrat - a proto se funkčně nazývá vrstvou transportní. 

2.  Jaký materiál obsahuje základní vrstva?

Většinou se jedná o lehká (neabsorbující) syntetická vlákna zpravidla vyráběná na bázi polyesteru (PES) nebo polypropylenu (POP), jež dokáží velmi kvalitně izolovat, ale rovněž odsávat kapalnou vlhkost s prakticky nulovou nasákavostí. Moderní specificky tvarovaná syntetická mikrovlákna umožňují odvod vlhkosti do další vrstvy oblečení ještě více urychlit. Díky tomu uživatel oblečení z materiálu obsahujícího tyto vlákna se neustále cítí v suchu a teple, čímž nedochází k nechtěnému ochlazování a zároveň ani přílišnému přehřívání v důsledku fyzické aktivity. Do této vrstvy oblečení se řadí speciální spodní (funkční, termo) prádlo a ponožky vyráběné z materiálu Micra či Coolmax. K nejznámějším značkám vyrábějící oblečení opatřené těmito materiály patří zejména Moira a Progress, dalšími jsou například Climatex, Nordblanc či Litex. K zahraničním patří Lowe Alpine a Devold.

3.  Rozdíl mezi zimním a letním funkčním prádlem

Na zimní sport se používá teplejší dvouvrstvá pletenina, která se značí termínem thermo, které je přímo určeno do chladnějšího počasí. Naopak letní prádlo je jednovrstvé (čili tenčí) s označením micro nebo coolmax.

4.  Pozor na bavlnu a flanel

Dbejte pozorně na to, jaký materiál na sebe oblékáte. Špatným přehmatem může být volba bavlněného trika nebo flanelové košile, ve kterých vlhkost vyprodukovaná naším tělem při vyšší zátěži zůstává.

5.  Hygiena u první vrstvy

Dále je vhodné upozornit, že výrobci prvních vrstev uměle své umělé materiály obohacují o antibakteriální složky (např. Ionty stříbra), které zabraňují tvorbě plísnímnožení bakterií a také tvorbě zápachu. Díky tomu jste v hygienickém oblečení delší dobu bez zápachu a potřeby častého praní. Naproti umělým materiálům existují i přírodní, které mají často podobné vlastnosti jako ty umělé, někdy dokonce lepší. U tohoto bych zmínil například vlnu Merino Wool z novozélandských ovcí, nebo materiály s přídavkem bambusového vlákna.

6.  Vyšší kvalita = lepší komfort

Rozhodně věnujte také pozornost tomu, aby termoprádlo přiléhalo přímo na tělo, protože jak jsme již zmínili výše, jen při kontaktu s kůží může prádlo svou funkci plnit optimálně. Vše je způsobené tím, že při případném vlání trička na těle se pot musí nejprve z těla odpařit a teprve po následné kondenzaci páry na spodním prádle je pot odveden pryč. V neposlední řadě i sebelepší či sebedražší termoprádlo, které vám nepadne nebo není příjemné na nošení, stejně nosit nebudete. Takže nejdřív vše pořádně vyzkoušejte!