24ZOBRAZENÍ

Nesedí Vám podprsenka, tak jak by měla? Neumíte si vybrat správnou velikost? Bolí Vás záda a při každém pohybu cítíte bolest v oblasti prsou? Není se čemu divit! Však pouze každá patá žena umí vybrat vhodnou velikost podprsenky! Co se týče té sportovní, tak ta vyžaduje o něco větší nároky. Naši redaktoři Vám poradí, na čem při výběru té správné sportovní podprsenky opravdu záleží.

Při výběru sportovní podprsenky je důležité mít na paměti, že záleží nejen na velikosti podprsenky (kdy jde zejména o pevný obvod a dostatečně velké košíčky), ale také na typu aktivity. Dále je potřeba vybrat podprsenku z co nejpříjemnějšího a funkčního materiálu. Ne každá podprsenka splňuje právě všechny tyto parametry a tak při nevhodně zvolené sportovní podprsenky trpí vaše prsa.

Nejen zdraví, ale i prsa máte jenom jedny. Zapomeňte na pořizování levných podprsenek z různých hypermarketů, takové zdaleka dostatečně neplní svou roli. Investice do kvalitní podprsenky se vyplatí. Při pořízení správné podprsenky se při sportovní aktivitě budete cítit mnohem lépe a v neposlední řadě budete k prsům mnohem šetrnější.

Zpozornit by měly hlavně ženy s nadprůměrně velkým dekoltem, a které sužuje bolest zad nebo cítí bolest při prudších pohybech, při nichž dochází k pohybu prsou.

Zakoupení a následné nošení nevhodné a nekvalitní podprsenky je totiž prvním krokem k povislým prsům a jejich celkovému opotřebování při jakémkoli nadměrném pohybu. V prsou totiž dochází k natržení svalových tkání, jejichž následky jsou nevratné.

Dejte na doporučení mnohých odborníků a pořiďte si podprsenku s maximální podporou pro prsa. Vaše prsa nebudou trpětodlehčíte zádům a spokojeně se budete moci věnovat svým sportovním koníčkům. Při zakoupení podprsenky z opravdu kvalitního materiálu nemusíte mít obavy, že se po čase vytahá nebo nasaje veškerý vyprodukovaný pot. Ty nejkvalitnější podprsenky splňují ty největší standardy - skvěle odvádí pot, vydrží stále pružné a po vyprání rychle schnou.

1.  Rozdělení sportovních aktivit podle potřebné podpory podprsenky

Malou podporu potřebujete při aktivitách jako je jóga, chůze, posilování nebo třeba karate. Při jízdě na kole, gymnastickém cvičení, jízdě na bruslích nebo hraní tenisu jsou požadavky o něco vyšší – potřebujete střední podporu. Vysokou podporu podprsenky potřebujete u pohybově náročných aktivit, mezi které patří kickbox nebo velmi rozšířený a tolik oblíbený aerobik. Co možná největší – maximální podporu podprsenky si vyžadují na otřesy velmi bohaté sporty – běh, basketbal nebo např. jízda na koni.

Podle různých průzkumů nosí 4 z 5 žen nesprávnou velikost podprsenky. Vybrat správně padnoucí podprsenku není zrovna jednoduchou záležitostí, k čemuž rozhodně nepřispívají odlišná číslování u různých firem, a proto je opravdu důležité podprsenky neustále zkoušet, dokud na tu správnou nenarazíte.

Jak vybrat správnou podprsenku. Obrázek se špatně zvolenou a dobře pasující podprsenkou.

2.  Jak vybrat správnou sportovní podprsenku?

Správnou podprsenku vyberete, pokud splníte následující kroky:

1) Nejprve se zamyslete, na jaký druh aktivity podprsenku potřebujete.

2) Vyhodnoťte potřebnou oporu pro prsa na základě druhu sportu.

3) Zjistěte velikost podprsenky.

Jak zjistit velikost správnou velikost?

Jednoduše. Postavte se před zrcadlo, vezměte krejčovský metr a změřte obvod hrudníku těsně pod poprsím. Dále změřte obvod přes prsa v nejširších bodech. Správnou velikost košíčků zjistíte z rozdílu obou čísel.

                                                                  Rozdíl (cm)                              Velikost

                                                                   10-12                                         AA 

                                                                   12-14                                          A

                                                                   14-16                                          B

                                                                   16-18                                          C                                         

                                                                   18-20                                          D                             

                                                                   20-22                                       E(DD)                         

                                                                   22-24                                       F(DDD)                                  

                                                                   24-26                                          G                             

                                                                   26-28                                          H
 

4) V obchodě si vyberte dvě podle zvolené velikosti, 1 větší a 1 menší.

5) Pokud podprsenka dobře padne, nikde vás neškrtí nebo není příliš volná, nemělo by docházet k žádnému sjíždění. V takovém případě následně vyzkoušejte pohyb (podle potřebné aktivity) a sledujte, jak se prsa chovají.

6) Jako poslední krok si zjistěte z jakého materiálu je daná podprsenka vyrobena. Hledáte materiál, který je prodyšný a dobře odvádí pot od pokožky.

Na závěr bych chtěl podotknout, abyste neztrácely čas s naprosto na sport nevhodnými podprsenkami typu lambáda, které neplní téměř žádnou podpůrnou funkci, a mají velmi úzká ramínka, které by u sportovní podprsenky měly být naopak o něco širší než u podprsenky klasické. Spíše hledejte podprsenku s širokými a překříženými ramínky na zádech se silikonovým proužkem ve spodním lemu, který zabraňuje jejímu nechtěnému sjíždění.