92ZOBRAZENÍ

Toto roční období je jako stvořené k tomu, aby nás v energickém vykročení do nového roku zradilo zdraví. Najednou vás začne bolet celé tělo, nos začne připomínat kapající kohoutek, horečka a škrábání v krku na sebe nenechají dlouho čekat. Odborníci samozřejmě mechanismy nachlazení a chřipky zkoumají a dokáží poradit, jak proti podobným problémům bojovat.

Nachlazení je velmi obecný pojem a může být výsledkem nákazy jedním z více než 200 různých druhů virů, z nichž polovina ještě ani nebyla detailně popsána. Virus se do těla může dostat nosem, ústy, ale o okem. Když se nám spustí rýma, je to důsledek obranné reakce našeho organismu na vetřelce. Virů chřipky je naštěstí mnohem méně druhů, proto je možné nechat se – na rozdíl od rýmy – proti chřipce očkovat.

Jak se při příznacích nachlazení a chřipky chovat? Mnozí lidé spoléhají na „staré dobré“ metody, jako je například inhalování páry, i když se prokázalo, že tato metoda není vůbec účinná. Národní zdravotnický institut ve Spojených státech radí toto: co nejvíc klidu v posteli, přijímat velké množství tekutin a podpůrné prostředky na boj se symptomy – viz přehled níže.

Dr. Cohenová z Univerzity Carnegie Mellon provedla výzkum, který měl zjistit, kdo je k popsaným symptomům nejnáchylnější. Ukázalo se, celkem logicky, že nejnáchylnější k infekci viry jsou lidé vystavení dlouhodobému stresu, tedy především lidé s náročnou prací nebo nevyhovujícím rodinným životem. Ti mají až dvojnásobně vyšší riziko nákazy některým z chřipkových virů. A německý výzkum ukázal, že i lidé, kteří jsou vystaveni jednorázovému stresu, například zkoušce ve škole, mají sníženou hladinu immunoglobulinu A, který je důležitý pro boj s infekcí.

Byly konány pokusy bojovat s nachlazením tím, že se pacient v první řadě zaměří na snížení stresu (aromaterapie, jóga, bylinky), ale dosavadní výsledky neprokázaly, zda je právě toto správná cesta. Dr. Cohenová radí, že mnohem lepší prevencí je vyhýbat se přeplněným autobusům a mýt si v zimě často ruce.

 

Volba zbraní

Vitamín C
Ne nadarmo se k Vánocům a Mikuláši dávají citrusové plody. Vitamín C v nich obsažený je účinný antioxidant a podporuje imunitní systém. Nezachrání vás od toho, že se chřipkou či nachlazením nenakazíte, ale může zabránit tomu, aby se nákaza plně projevila. Výzkum z roku 1995 ukázal, že dávky vitaminu C 1000-6000 mg denně podávané na samém začátku symptomů dokázaly délku nachlazení zkrátit téměř o čtvrtinu.
Pozor ale: jiný výzkum také ukázal, že pravidelné užívání takto vysokých dávek vitamínu C může zvýšit riziko rakoviny.

Zinek
Také tento minerál podporuje imunitní systém, především tvorbu bílých krvinek. Z toho důvodu je zinek podáván starým lidem k vylepšení jejich imunitního systému. Teprve v nedávné době začal být zinek populární jako zbraň proti nachlazení. Při jednom z experimentů, kdy část pacientů cucala zinkové pilulky a část jen placebo, došlo ke zkrácení doby nachlazení na polovinu.

Echinacea
Z této barevné kytičky se dělá čaj, který je po celém světě užíván proti nachlazení. Obvykle jsou kombinovány tři druhy této rostliny, takže přesný mechanismus působení není úplně znám. Zřejmě látky z této rostliny způsobují vyšší produkci interferonu, který slouží k likvidování virů. I zde mluví statistiky z výzkumů jasně: lidé, kteří po dva měsíce užívali echinaceu, byli o třetinu méně náchylní k nachlazení. Krom toho tato bylina přináší úlevu i lidem, kteří se již nakazili.

Andrographis
Výtažek z Andrographis paniculata je populární zejména v Asii a Skandinávii. Také tento přípravek podporuje tvorbu bílých krvinek. Údajně výrazně zkracuje dobu trvání nachlazení.

Oscillococcinum
Toto homeopatikum získávané ze srdcí a jater divokých kachen je asi nejrozšířenější volně prodejný přípravek proti chřipce v Evropě i Americe. Jak už to u homeopatik bývá, není úplně jasné, jak v těle vlastně působí, ale podle výzkumů oproti placebu skutečně působí. Navíc je zde vzhledem k minimální koncentraci účinné látky rovněž minimální pravděpodobnost, že bude nepříznivě působit v kombinaci s jinými léky. Nevýhodou je vyšší cena.