108ZOBRAZENÍ

Luhačovice se nacházejí ve Zlínském kraji v okrese Zlín, přičemž se jedná o menší lázeňské městečko, které má zhruba šest tisíc obyvatel. Na druhou stranu jsou Luhačovice čtvrtými největšími lázněmi v České republice a největšími lázněmi na Moravě.

Do Luhačovic si přicházejí lidé léčit zejména obezitu, problémy s trávením, dýchacím ústrojím a tak podobně. Stejně jako většina jiných lázeňským měst jsou Luhačovice věhlasné zejména díky minerálním léčivým pramenům, které zde vyvěrají. Celkově můžete nalézt v Luhačovicích šest pramenů přírodních a další desítky navrtaných pramenů.

Nejvýznamnějším a nejznámějším pramenem v Luhačovicích je pak samozřejmě Vincentka. Luhačovice jsou pak známé také díky několika krásným památkám, mezi které patří například Luhačovický zámek, Kostel Svaté rodiny, Kaple Panny Marie, Zámecká kaple svatého Josefa a Kaple svaté Alžběty. Pitná kúra v Luhačovicích zahrnuje tedy celkově šest pramenů. Jedná se v prvé řadě o Vincentku, dále je to Aloiska, Viola, Svatý Josef, Ottovka a pramen Františka Šťastného.

Vincetka je jímána v hloubce zhruba padesáti metrů, přičemž zastřešen a obezděn byl zhruba na konci osmnáctého století. V současné hale je pramen umístěn od roku 1947, přičemž ve výdejním pultu je možné nabírat vodu jak ohřátou, tak také studenou, což je vlastně přírodní teplota.

Zdroj: https://www.krauzovinacestach.cz/lazenska-mesta-v-cr
          https://www.treking.cz/regiony/luhacovicke-toulky.htm
          https://www.horydoly.cz/turiste/prochazka-po-lazenskem-meste-luhacovice.html