103ZOBRAZENÍ

Zkušení internetoví surfaři tvrdí, že je velký rozdíl mezi komunikací prostřednictvím chatu a prostřednictvím diskusních fór. Na chat se připojíte o něco snadněji a jeho prostředí automaticky vede k větší míře anonymity a nezávaznosti toho, co napíšete. Vaše texty z chatu totiž během několika minut nenávratně mizí, nezůstává po vás žádná vizitka, nikdo nemůže zpětně dohledávat, co jste kdy a kam a o čem napsali. Naopak na diskusním fóru máte se svou přezdívkou spojenou i ikonku a vaše příspěvky jsou archivovány. To vede k většímu pocitu odpovědnosti za vše, co píšete, i za to, jak a jako kdo vystupujete. Na diskusních fórech se lidé obvykle méně přetvařují a chodí na ně rozebírat o něco vážnější problémy než na chatech. Také se fóra řídí přísnějšími formálními pravidly.

Seznamování prostřednictvím chatu vede ve více případech ke zklamání právě proto, že zde dochází obvykle k většímu rozdílu mezi napsaným a realitou. Také – alespoň v českém prostředí – chaty přitahují mladší, často ještě pubertální publikum.

Také nejnovější výzkumy jsou skeptické v možnosti poznat toho druhého podle jeho textu. Odborníci Pepperdinské univerzity v Kalifornii dali dvaaosmdesáti studentům vyplnit test osobnosti a pak je nechali chatovat. Jiné skupině studentů předložili výpis příspěvků jednotlivých účastníků chatu a požádali je, aby odhadli jejich osobnostní rysy. Profil, který dotázané osoby o neznámých chatujících osobách vytvořili, se téměř vůbec neshodoval se skutečnou, psychotestem zjištěnou osobností dotyčných účastníků chatu.

Jen o něco optimističtější jsou závěry výzkumu provedeného na Novém Zélandu na University of Otago. Výzkum ovšem probíhal na základě textů elektronické pošty. Co pokusné osoby uhodly téměř vždy (v 90% případů) bylo pohlaví autora e-mailu. Ukázalo se, že když například autor textu přejde na téma, které je typicky mužské (např. rugby), a přitom nijak nezmění styl vyjadřování, jde obvykle o ženu. Muž by v takovém případě zabarvil svůj projev emotivněji.

Obecně je možné pohlaví pisatele určit spíše podle stylu psaní než podle tématu, o němž píše. Další tipy, jak pohlaví poznat: Pokud dotyčný často klade otázky, dokáže dělat uštěpačné poznámky o vlastní osobě a často se zmiňuje o emocích, jde s větší pravděpodobností o ženu. Muži se naopak dají poznat podle většího množství vyjadřovaných osobních názorů, urážek a... gramatických chyb.