54ZOBRAZENÍ

Vlastní podnik je snem mnoha lidí. Pokud ale toužíme po vlastním podniku celým svým srdcem i duší, pokud víme, že máme dostatek sil a energie, abychom se do toho pustili a uspěli, je třeba zvážit mnoho věcí:

1. Máte správnou osobnost a dostatečné know how pro vedení vlastního podniku?
Jaké schopnosti a vlastnosti jsou pro vedení vlastního podniku nezbytné, jsme už na našich stránkách psali (viz Jste vhodný typ pro podnikání?). Kromě správného typu osobnosti je však nezbytné také vědět jak na to, neboli mít know how:

• Jste v oblasti, v které chcete podnikat, odborníkem?
• Znáte svoji konkurenci? Víte, jaké jsou její slabiny a jaké jsou její silné stránky?
• Máte dostatek zkušeností a znalostí marketingu a obchodu?
• Máte zkušenosti s vyjednáváním obchodních podmínek?
• Máte dostatek základních znalostí z ekonomiky a práva?
• Máte nějaké zkušenosti s náborem a řízením lidí?
• Máte dostatečný všeobecný politický a ekonomický rozhled?

Na tyto a další otázky je třeba si předem odpovědět. Mít sen nestačí. Pokud máte dostatek znalostí a zkušeností, máte nespornou výhodu, která vám v začátcích hodně pomůže. Cesta pokus – omyl nám bere potřebnou energii i peníze, které nám budou později chybět jinde. Pokud máte v těchto oblastech rezervy, je třeba nedostatek znalostí řešit buď vlastními silami a samostudiem nebo za pomoci odborných poradců a školitelů.

2. Máte dostatečný kapitál pro rozjezd?
Počáteční kapitál bývá častým kamenem úrazu. Nemáte-li dostatek finančních prostředků, které vám umožní podnik založit a financovat jeho provoz po dobu, než začnete produkovat zisk, můžete si o vlastním podniku nechat pouze zdát. Ano, ze všech stran sice slyšíme, že banky mají zájem financovat naše podnikání, v praxi to ale vypadá jinak. Úvěr dostanete pouze v případě, že máte nějaký vlastní majetek (nejlépe dům, byt nebo jinou nemovitost), kterým můžete úvěr zajistit. V takovém případě úvěr nebude problémem, pokud ovšem máte bezproblémovou finanční historii a dostatečný pravidelný příjem. Jaké jsou další varianty financování kromě vlastních peněz a úvěru v bance, bude tématem našeho dalšího článku (sleduj: Jak získat finance pro svůj podnik).

3. Máte dostatečnou podporu rodiny?
Vedení vlastního podniku je věc náročná po všech stránkách. Po dlouhou dobu vám vezme veškerou energii i čas. Přitom v první fázi rozhodně nemůžete počítat s tím, že vás příjmy z vlastního podniku budou nějak nadstandardně živit. Nová firma se většinou rozjíždí cca 2 roky. Po celou tuto dobu pravděpodobně všechny vaše zdroje a příjmy půjdou zpátky do vaší firmy. Zájmy vašeho podniku budou na prvním místě, ostatní zájmy se stanou druhořadými. Počítáte s tím? Počítá s tím i celá vaše rodina?

Podnikání je běh na dlouhou trať a těžko je na této trati člověku samotnému. Chcete-li uspět, musíte mít podporu rodiny. Vaše rodina musí vědět, co ji čeká, a musí s tím být srozuměna. Musí vědět, že vám váš sen vezme všechen čas. Že všechny peníze, které máte, padnou na rozjezd vašeho podnikání. Musí vědět, že si berete úvěr, že zastavíte střechu nad hlavou nebo jiný majetek a musí s tím vším souhlasit. Pokud to tak není, nemůžete se do toho pustit. Bylo by nerozumné zastavit majetek nebo se nějak dramaticky zadlužit, pokud by s tím ostatní nesouhlasili. V podnikání se musíte soustředit pouze na to, nemůžete ztrácet síly a energii tím, že řešíte problémy v rodině. To by vás zbytečně vysilovalo a oslabovalo. Pokud nemáte z nějakého důvodu podporu rodiny, pokud váš sen není i jejich snem, raději neriskujte.