27ZOBRAZENÍ

Sychravé počasí je ideální na prochlazení. Největší sklon k němu mají právě děti, které v průběhu denních radovánek kolikrát nepostřehnou, že se zpotily. Běžné bavlněné prádlo sice dobře saje pot, ale dál jej nepředává. V mokrém bavlněném tričku tělo dítěte prokřehne až pětadvacetkrát rychleji, než kdyby na sobě mělo oblečeno funkční prádlo.

Co je funkční prádlo?

Funkční prádlo je takové oblečení, které odvede co nejrychleji pot pryč od těla. Díky tomu tělo neprostydne. Funkční prádlo také rychle schne a chrání tělo před nachlazením či přehřátím.

Jaké máme funkční prádlo?

Funkční prádlo již dávno nenosí pouze sportovci. Dnes je funkční prádlo běžnou součástí našeho šatníku. Nosí je muži, ženy i děti. Obzvlášť u dětí se funkční prádlo projevilo jako velice praktické. Dokáže totiž ochránit dítě před řadou nepříjemností (prochladnutím, rýmou, bronchitidou či třeba zápalem plic). Funkční prádlo už dávno nepředstavuje pouze nevzhledné a nekvalitní podvlíkačky anebo tričko s dlouhým, případně krátkým rukávem. V současnosti si můžete vybrat z různých druhů: triček s dlouhým rukávem, tílek, triček s krátkým rukávem, spodek, kalhot, kalhotek, podprsenek, šortek a ponožek, i stylů. Nyní je funkční prádlo vskutku nejen funkční, ale i pěkné.

Vybírejte správně, vybírejte kvalitu

Kvalitní funkční prádlo je lehké, má obvykle menší objem než jiné prádlo, přiléhá dobře na tělorychle schne, po vyprání nežmolkovatí a nevytahuje se. I když by funkční prádlo mělo být těsnější, rozhodně by nemělo škrtit. Pozor na švy, kvalitní prádlo nikde netlačí a neřeže.

Aby funkční prádlo bylo funkční, musí se vrstvit

V létě žádnou další vrstvu nepotřebujete, vystačíte si s jednou vrstvou funkčního prádla, ale s příchodem podzimu je zapotřebí začít s vrstvením. Aby funkční prádlo bylo vskutku funkční, musí být funkční i jeho další vrstvy. Nejlepší druhou vrstvou je proto oblečení z flísových materiálů. Klidně můžete použít i dvě tenčí flísové vrstvy (ideálně, když jedna půjde rozepínat). Flís je totiž dostatečně prodyšný a odešle pot pryč. Flís můžete nosit do té doby, dokud nezačne pršet anebo sněžit. Při zhoršení počasí potom na flísovou mikinu oblékněte ještě poslední třetí funkční vrstvu - kvalitní prodyšnou bundu. Nic víc pak pro pocit komfortu nepotřebujete.