22ZOBRAZENÍ

Co vše zahrnuje šatník miminek? Jaký materiál je nejvhodnější? Jaké jsou vlastně nové módní trendy pro ty nejmenší a jak vybrat první botičky? Pokud si kladete stejné otázky, je následující článek určený právě pro Vás!

1.  Oblečení pro miminka – co vše nakoupit

Nákup oblečení pro miminko je pro většinu maminek především radost. Při pořizování věcí pro miminko mějte na paměti, že část oblečení pro miminka s největší pravděpodobností „zdědíte“ po dětech svých kamarádek, anebo vás jimi ti nejbližší z okruhu rodiny a přátel obdarují.  A z toho důvodu si zbytečně nepořizujte velké množství oblečení, ale nakupte pouze to nejnutnější, jen základní výbavu. Zbytek si případně snadno dokoupíte.

Jedna z velmi častých chyb nejen nastávajících maminek bývá skutečnost, že si nakoupí velké množství oblečení, ale příliš malé velikosti. Při nakupování mějte na paměti, že miminka v prvních měsících rychle rostou, a tak jim bude oblečení brzy malé. Také se může přihodit, že se miminko narodí až nečekaně velkých rozměrů, a tak ty nejmenší oblečky přijdou nazmar. Jinými slovy, na období prvních měsíců vám vystačí opravdu jen pár kusů oblečení.

2.  Přehled základní výbavy pro miminko

1)    Zavinovací body

Výhoda bodíčka spočívá ve snadném navléknutí přes hlavu. Využijeme ho i v porodnici a i během několika prvních měsíců.

2)    Klasické body

Pro snazší oblékání se klasické body rozepíná na rameni. Na trhu existují varianty s krátkými nebo dlouhými rukávy (podle ročního období) a bodíčka rolákové nebo tílkové.

3)    Zavinovací košilky

Děti zpravidla ze zavinovací košilky nevyrostou tak rychle jako z bodíček, a proto poslouží o něco déle.

4)    Kabátky, overaly, kalhoty, čepičky, rukavičky, papuče, bryndáčky a další

3.  Dětské botičky

U dětských botiček je nejdůležitější myslet především na to, že nožička se nejprve musí správně vyvíjet a k tomu potřebuje dostatek volnosti. Proto s nákupem prvních botiček nespěchejte. Do doby, kdy dítko začne chodit, proto bohatě postačí ponožky.

Botičky není nutné kupovat ani tehdy, kdy se dítě teprve začíná stavět na nožičky a pokouší se o své první krůčky. Pro toto období jsou spíše vhodné protiskluzové ponožky, které zabrání mnoha zbytečným pádům a zvýší bezpečnost.

Botičky pořizujte až teprve v situaci, kdy dítě začíná chodit venku. Avšak pokud tomu podmínky dovolují, nechejte dítě i přesto běhat naboso. V takovém případě dochází u dítěte k posilování svalů a tréninku kostí chodidel, dále ke zlepšení pružnosti vazů a šlach a v neposlední řadě takové bosé pobíhání předchází plochých nohám. Jednoduše lze říci, že botičky v tomto období slouží spíše jako ochrana před nachlazením nebo poraněním nohou.

Při pořizování botiček opravdu dávejte pozor na správnou velikost. Bota se musí přizpůsobit noze a ne noha botám. Příliš malé boty vedou k nechtěným deformacím jako je vybočení prstů atd. U podrážek dbejte na dostatečnou pružnost.

Naopak nepodléhejte oblíbené tendenci rodičů kupovat o číslo větší boty se slovy, že dítko do nich příští rok doroste. Ačkoliv se může jednat o finančně výhodnější variantu, myslete především na zdraví dítěte. O číslo větší botičky jsou totiž nejen delší, ale i širší a tak neposkytují dostatečně kvalitní oporu.

Pokud chcete opravdu ušetřit a použít boty po starších sourozencích nebo dětech kamarádky, myslete na skutečnost, že takové nošení je vhodné pouze za takového předpokladu, kdy boty byly nošeny jen krátce, nevytvarovaly se podle předchozí nohy a podpatky už nejsou sešlapané.

4.  Jak zdravěji obléci kojence? Pořiďte mu biobavlnu!

Co se týče kojeneckého oblečení, stále více se na trhu prosazuje tzv. biobavlna. Její nesporná výhoda spočívá v tom, že se skvěle uplatní u dětí náchylnějších k alergiím.

U běžné bavlny se totiž při jejím pěstování aplikují umělá hnojiva, a již před samotným sběrem se používají chemikálie, které způsobí opadání listů bavlny. Bavlna se rovněž bělí pomocí různých bělidel a barví se barvami zpravidla obsahujícími těžké kovy. Všemi těmito postupy se docílí ve finální fázi toho, že bavlna v sobě obsahuje jisté chemické látky. Běžná bavlna proto tedy může vyvolat alergii u dětí a způsobit nepříjemné kožní reakce.

Naopak u biobavlny se žádné chemikálie používat nesmí, nefunguje tu ani žádná procedura bělení a při barvení nedochází k použití umělých barviv. Rozdíl pocítíte i při pouhém dotyku – bavlna je podstatně měkčí a o dost jemnější. Pokud patříte k BIO příznivcům, v neposlední řadě vás potěší i skutečnost, že zakoupením bio oblečení přispíváte k ochraně přírody před znečištěním chemikáliemi.

Z biobavlny se nejvíce doporučuje zakoupit právě dětská bodíčka, protože jsou v nejčastějším styku s pokožkou našich miláčků a kdo by nechtěl, aby se jeho nejdražší poklad necítil jako v „BIO bavlnce“?!!

5.  Módní trendy pro ty nejmenší

I módní svět dětí prošel jistým vývojem. V dnešní době už není moderní pořizovat dětem typicky dětské oblečení. Oblečení se vzory kačenek a různých plyšových medvídku už není prostě „in“!

Dětská móda se naopak inspiruje světem nás – dospělých. Proto je v dnešní době vkusné snažit se nejprve experimentovat a postupem času chápat vhodné sladění barev a utvářet dětem jejich vlastní osobitý styl.

Mezi takovéto prvky současnosti patří džinové oblečky, dvouvrstvá trička, velké množství kapes, mikiny s kapucemi a v neposlední řadě lemy a volánky.