92ZOBRAZENÍ

Nejen ve světě, ale i u nás začínají být stále více populární různé středověké hudební nástroje. Vznikají různé středověké spolky, hudební kapely a často se takové netradiční nástroje využívají i v nejrůznějších kulturních sférách - v orchestrech, ve filmech, divadlech a pod.

Chtěli byste takové nástroje poznat blíže? Pojďme se na ne podívat detailněji:

Netradiční strunné hudební nástroje - kantele.

Kantele je strunný hudební nástroj, který má svůj původ ve Skandinávii - přesněji ve Finsku. 

Je to strunný nástroj, na který se hraje vybrnkávacím stylem, podobně jako na tradiční lyru.

Stavba těla.

Oproti lyre je však tento nástroj rozdílný - nejen zvukem ale i stavbou těla. 

Nemá žádný hmatník. Má jen duté tělo, na kterém je umístěno 12 strun.

Největší zajímavostí tohoto hudebního nástroje je jeho čistý, jedinečný  - dalo by se říci, že magický - zvuk. 

I právě díky svému zvuku se nejednou využívá v nejrůznějších kulturních akcích - od orchestrů po divadla a filmy.

Výhodou tohoto nástroje je také v tom, že na něm dokáže vyloudit pěkné tóny i úplný laik, amatér či hudební antitalent. No však pokud chcete, můžete si to vyzkoušet sami.

Servis hudebních nástrojů.

Pro každého muzikanta - nejen pro moderních hudebníků a o to zvlášť pro historických nadšence - je nesmírně důležité, pokud se má na koho obrátit ohledně oprav a servisu, či výměny strun na svém hudebním nástroji.

Běžné úpravy zvládne téměř každý.

Struny teoreticky zvládne vyměnit téměř každý.

Nezbytnost profesionálního servisu při komplexní rekonstrukci.

Nicméně jsou opravy a zásahy, na které si netroufne ani úplně každý servis. Takže pro laika je nemožné je vyřešit. Může jít o nejrůznější hluboké zásahy do nástroje, kompletní rekonstrukce, přelakování či kompletní propražcování nebo naladění oktáv.

A asi je každému jasné, že pokud jde o historické hudební nástroje, profesionální servis může být o to vzácnější a nezbytnější.

Zvlášť, když jde o nástroje, o kterých není mnoho zmínek a už vůbec ne přesných plánů či náčrtů, podle kterých se mohli kdysi vyrábět.

Tehdy je třeba najít skutečného mistra, který si zvládne poradit is takovou náročným úkolem. Podstatné je, pokud víte, že se na daného mistra můžete skutečně spolehnout.

Pokud se věnuje výrobě těchto nástrojů, tak je velmi pravděpodobné, že opravu zvládne stejně elegantně. Stačí jen vyzkoušet.